Меню
Знайти
ПЕРЕДЗВОНІТЬ МЕНІ
Київ
Львів
Івано-Франківськ
Єдиний колл-центр в Києві 044 360 70 50
пн-пт: з 8 до 22 сб-нд: з 9 до 20

Плоскостопість

 1. IVR
 2. Що ми лікуємо
 3. Плоскостопість

Стопа людини має ділянки, які називаються склепіннями. Поперечне розташоване під основою пальців ноги, поздовжнє — на внутрішньому краєві вздовж стопи. Склепіння виконують важливу функціональну роль. Вони створюють амортизацію під час ходьби та допомагають утримувати рівновагу.

Плоскостопість — поширена деформація, під час якої склепіння ніг (одне або обидва) опущені. Такі порушення знижують пом'якшувальні властивості стопи і здатність людини утримувати рівновагу.

Як зрозуміти, що у вас плоскостопість

Патологія зустрічається часто. Без належного лікування захворювання розвивається та призводить до серйозних порушень опорно-рухового апарату. Тому важливо вчасно помітити перші симптоми плоскостопості: 

 • під час ходьби швидко втомлюються ноги;
 • біль у стопах: на верхівці склепіння та п’ятковому бугрі;
 • відчуття напруженості в литках;
 • біль у гомілках, попереку, під колінами, який посилюється під час ходьби;
 • з’являються натоптні, часто біля основи великого пальця;
 • стопи стають ширшими та часто набрякають. 

Також ознаки плоскостопості можна помітити і на взутті: швидше зношується підошва, а устілка затирається по всій або майже по всій довжині.

Поява будь-яких больових відчуттів або дискомфорту під час ходьби — це чіткий сигнал, що необхідно звернутися до лікаря.

 

Які бувають види плоскостопості

Існує кілька класифікацій цього захворювання опорно-рухового апарату. Лікарі розрізняють вроджену (анатомічну) та набуту патологію. За особливостями деформації стопи захворювання розподіляють на три види:

 • поздовжня плоскостопість, під час якої відбувається деформація поздовжнього склепіння. Підлоги торкається майже вся площа підошви. Інколи зауважують збільшення довжини стопи. Патологію діагностують у 20% пацієнтів, частіше — у дітей;
 • поперечна плоскостопість, яка проявляється як ущільнення поперечного склепіння. Внаслідок розвитку цього дефекту відбувається деформація пальців. Характерні ознаки поперечної плоскостопості — утворення мозолів, біль у передній частині стопи;
 • поздовжньо-поперечна плоскостопість, яке має ознаки обох видів деформації;
 • плоско-вальгусна деформація стоп, яка частіше зустрічається у дітей. Вона проявляється як викривлення осі стопи: п’ята та пальці обернені назовні, а середина — всередину.

Усі види деформації, зокрема поздовжня та поперечна плоскостопість, мають ступені розвитку. Це визначає методи терапії та ймовірність повного одужання.

Як проявляються ступені плоскостопості

Дуже важливо знайти проблему і вжити необхідних заходів на самому початку. Кожен з етапів розвитку захворювання має характерні особливості:

 • плоскостопість 1 ступеня. Зміни помітні мало. Захворювання проявляється як дискомфорт під час ходьби та надмірна втома ніг після невеликих навантажень. Інколи стопи набрякають. Хода стає важкою, втрачає пружність;
 • плоскостопість 2 ступеня. Деформуються обидва склепіння. Біль набуває постійного характеру та стає сильним, розповсюджується до колін. Хода помітно погіршується, інколи з’являється клишавість;
 • плоскостопість 3 ступеня. Деформація стопи проявляється максимально. Важко ходити, біль виникає під час простих фізичних навантажень. Запускається процес порушення усього опорно-рухового апарату. Часто з’являється головний біль.

Чим раніше людина звертається до лікаря, тим легше зупинити процес розвитку плоскостопості.

Причини плоскостопості

Вроджена патологія діагностується зрідка. Лише у 5% випадків. У 95% випадків зміни у формі стопи набуті у процесі життєдіяльності. Основні причини виникнення плоскостопості, які ігнорувати небезпечно: 

 • атрофія або слабкість м’язів та зв’язок, що виникли через недостатню рухову активність;
 • надлишкова вага;
 • незручне взуття;
 • надто великі навантаження на стопи (стояча робота або постійне носіння взуття на високих підборах).

Інколи причиною стають травми або захворювання. Так, в результаті ослаблення структури кісток стопи може виникнути рахітична плоскостопість. Травматична плоскостопість виникає після переломів щиколотки, передплесна або п’яткової кістки. У результаті паралічу підошовних та декотрих м’язів гомілки з’являється плоска паралітична стопа. Але найбільш розповсюджена статична плоскостопість. Вона зустрічається у 80% пацієнтів та виникає як наслідок зменшення сили м’язів гомілки та стопи.

Чим небезпечна плоскостопість

До групи ризику належать люди, які страждають від надмірної ваги та ведуть малорухомий спосіб життя, носять незручне взуття. Необхідно регулярно проходити обстеження у ортопеда після перенесеної хвороби та травм стоп. Ігноруючи проблему, ви ризикуєте погіршити становище.

Плоскі стопи втрачають амортизаційну функцію. У результаті цього збільшується навантаження на надп'ятково-гомілковий, колінний та кульшовий суглоби, а також хребет. Вони зношують набагато швидше. Це призводить до розвитку серйозних патологій.

Плоскостопість у дорослих

Виправляти деформацію сформованого опорно-рухового апарату вкрай складно. Більша частина зусиль спрямована на запобігання розвитку плоскостопості. Це можливо лише на ранніх стадіях порушень. Тому дуже важливо знайти проблему якомога раніше, визначити, що призвело до розвитку хвороби, та усунути причини.

Особливу увагу цьому питанню потрібно приділити людям, які перебувають у зоні ризику. Наприклад, у жінок плоскостопість може розвитися через постійне носіння тісного взуття та взуття на високих підборах. У спортсменів плоскостопість — через піднімання важких снарядів, у результаті чого виникає надмірне навантаження на стопи. Спершу плоскостопість у дорослих має ознаки болю у ногах з незначними змінами осанки. Але без належного лікування воно може призвести до сколіозу та навіть артрозу.

Як проявляється плоскостопість у дітей

Батьки хвилюються про здоров’я своїх малюків та часто поспішають лікувати дитячу плоскостопість з самого малечку. Але до 3-х років необхідно лише уважно слідкувати за розвитком ніжок та ходою, а також регулярно проходити огляд у педіатра, тому що перші ознаки плоско-вальгусної стопи можуть з’явитися вже у ранньому віці. Однак для однорічних малюків плоска стопа — це норма. Роль амортизаторів виконують жирові подушечки на п’яточці та носочку. Тривогу повинен викликати біль під час ходьби або помітна деформація.

Висота склепіння стопи формується до 6-ти років. Якщо ви помітили, що вона не приймає анатомічну форму, зверніться до ортопеда. Дитяча плоскостопість у ранній формі можна скорегувати за допомогою спорту, правильного взуття, спеціальних устілок, змінами у харчуванні та фізіотерапевтичними процедурами.

У певних випадках плоскостопість у підлітків лікувати вкрай складно. Уже у 12-річному віці певні види деформацій виправити неможливо.

Чи можна вилікувати плоскостопість

Багато чого залежить від того, наскільки далеко зайшла деформація. Рання діагностика плоскостопості дуже важлива. Біль у ногах — достатня причина відвідати ортопеда. Лікар проведе огляд та за наявності підозри на деформацію склепінь стоп призначить додаткові дослідження:

 • планографія — графічний відбиток підошви;
 • подометрія — індекс співвідношення довжини до висоти стопи;
 • рентген — знімок стоп у проекціях.

Ці методи дозволяють точно визначити наявність деформації та ступінь розвитку захворювання, а також призначити оптимальне лікування як поздовжньої плоскостопості, так і лікування поперечної плоскостопості.

Лікування плоскостопості в Інституті вертебрології та реабілітації

Хірургічна операція за наявності плоскостопості призначається у крайньому випадку. Сьогодні можна проводити лікування плоскостопості у дітей, а також лікування плоскостопості у дорослих неінвазивними методами. Лікарі вивчать особливості деформації склепіння та підберуть індивідуальну терапевтичну програму. Лікування плоскостопості у Києві та інших містах України проводиться комплексно:

 • фізіопроцедури;
 • лікувальний масаж;
 • спеціальна гімнастика;
 • прийом медикаментів; 
 • використання ортопедичних засобів та взуття.

Спеціалісти Інституту вертебрології та реабілітації регулярно аналізують стан пацієнтів та корегують терапевтичний комплекс в залежності від динаміки лікування.

Профілактика плоскостопості

Запобігти розвитку захворювання можна. Щоб не довелося виправляти ситуацію лише на операційному столі, важливо ліквідувати фактори, які призводять до деформації стоп. Профілактичні заходи прості та доступні кожному:

 • активний спосіб життя,
 • заняття спортом; 
 • контроль ваги тіла;
 • зручне взуття;
 • своєчасне та правильне лікування травм;
 • регулярні огляди у ортопеда.

Для того, щоб оцінити резерви та якість здоров’я пацієнта, проводять функціональні тести в ЛФК. Після перевірки лікар порекомендує ефективні вправи для стоп від плоскостопості. Це простий комплекст. Важливо лише виконувати його регулярно.

Чи була ця інформація вам корисна?
Оцініть інформацію на сторінці, нам важлива ваша думка
Усього голосів: 7
Середня оцінка: 4.9
Записатись на консультацію