Меню
Знайти
ПЕРЕДЗВОНІТЬ МЕНІ
Київ
Львів
Івано-Франківськ
Єдиний колл-центр в Києві 044 360 70 50
пн-пт: з 8 до 22 сб-нд: з 9 до 20

Сколіоз

Сколіоз - це складне структурне захворювання хребта. Воно супроводжується морфологічними змінами у хребетному стовпі, а саме зсувом хребців по вертикальній осі та їх деформацією. В результаті цих патологічних процесів відбувається бічне викривлення хребта в одній або декількох площинах. Згідно зі статистичними даними, в усьому світі істинний сколіоз розвивається всього у 2-3% людей.

При цьому терміном «сколіоз» дуже часто називають й інші види викривлення хребетного стовпа, наприклад, кіфоз, лордоз та сколіотичну поставу. Остання зустрічається у кожної 4-ої дитини шкільного віку, проте, на відміну від сколіозу, набагато краще піддається корекції та лікуванню. 

Чим відрізняється сколіоз від сколіотичної постави 

Сколіотичною поставою називають функціональне викривлення хребта, яке не супроводжується структурними змінами, характерними для сколіозу. При сколіотичній поставі асиметрія візуально помітна лише, коли людина знаходиться у розслабленому стані, але при цілеспрямованому випрямленні спини, а також у положенні лежачи, зникає.

Причиною сколіотичної постави найчастіше є слабкість м'язового корсета спини, нерівномірний розвиток м'язів з обох сторін, а також гіпертонус глибоких м'язів. Ці ж стани можуть супроводжувати і сколіотичну хворобу, проте при її розвитку неправильна форма хребта та асиметричність спини помітні у будь-якій позі.

Симптомами сколіотичної хвороби є:

 • викривлення хребта, яке помітно при візуальному огляді;
 • перекіс кісток тазу;
 • розташування плечей та лопаток на різній висоті;
 • асиметричні вигини в області талії;
 • випинання ребер з одного боку.

Симптомом, характерним лише для сколіотичної хвороби, є перекіс тазових кісток. Інші певною мірою можуть проявлятися й при сколіотичній поставі, але зникати при навмисному випрямленні спини.

Необхідно враховувати, що на ранніх стадіях хвороби зміни постави можуть залишатися непомітними. Виявити їх може лікар під час огляду та проведення спеціальних тестів.

 Види та ступені сколіозу 

За місцем локалізації патологічних змін виділяють сколіоз:

 • грудного відділу - торакальний;
 • поперекового - люмбальний;
 • кількох відділів - тораколюмбальний або змішаний.

Також захворювання класифікують за формою викривлення хребта (з однією або кількома дугами), рівнем деформації та причинами появи.

За кутом деформації виділяють сколіоз:

 • першого ступеня з кутом викривлення до 10 градусів;
 • другого - до 20 градусів;
 • третього - до 40 градусів;
 • четвертого - понад 40 градусів.

Крім цього виділяють такі викривлення, як кіфоз та лордоз. Кіфозом називають збільшення природного вигину хребта у грудному відділі, а лордозом, відповідно, у поперековому.

 Причини викривлення хребта 

Практично у 80% випадків сколіоз називають ідіопатичним. Це означає, що причини його появи виявити не можна. У решті випадках він розвивається в результаті вроджених вад, травм спини, хвороб нервово-м'язової системи, патологій сполучних тканин та порушення обмінних процесів в організмі.

Також факторами ризику вважаються спадкова схильність, гормональні порушення, низька фізична активність та недостатній розвиток м'язів спини, асиметричні навантаження та заняття спортом на професійному рівні.

Розвивається захворювання найчастіше у дітей середньо шкільного віку, переважно у дівчат. 

Лікування та реабілітація 

Для лікування викривлення хребта, зокрема сколіотичної постави та сколіозу 1-2 ступеня, застосовують консервативні методи. Якщо деформації відбулися в декількох площинах або досягли 3-4 ступеня, пацієнту може знадобитися спочатку хірургічне лікування, а потім реабілітація.

 При помірному сколіозі викривлення хребта можна значно зменшити за допомогою комплексного лікування та послідовної роботи.

 Курс лікування сколіозу в Інституті вертебрології та реабілітації може включати:

 • корекцію хребта методом «короткого важеля»;
 • лікувальний масаж;
 • фізіотерапевтичні процедури;
 • лікувальну гімнастику;
 • заняття на фінсько-німецьких медичних тренажерах David.

Программу, як вилікувати сколіоз, складає лікар індивідуально. Частіш за все вона передбачає використання різних методик. Кожна з них направлена ​​на забезпечення певного лікувального ефекту, але найкращий результат вдається досягти лише при комплексному застосуванні.

Особливе значення для успішного лікування сколіозу має робота з м'язами спини. Деякі необхідно зміцнити, а інші, навпаки, розслабити. Також важливо усунути асиметричність м'язового корсета. Для досягнення цих цілей застосовують лікувальний масаж, фізкультуру та заняття на комп'ютеризованих тренажерах.

Тренажери David дозволяють оцінити ступінь деформації хребта, визначити асиметричність м'язів та підібрати оптимальний рівень навантаження для різних груп. Завдяки комп'ютерній системі вони забезпечують дозоване навантаження, запобігаючи перенапруженню м'язів та виключаючи рухи, які можуть бути не корисними, а, навпаки, небезпечними для здоров'я спини.

У філіях Інституту вертебрології та реабілітації, розташованих у Києві та інших містах України, проводиться лікування сколіозу у дорослих та дітей підліткового віку. Ознайомитися з вартістю послуг можна в розділі «Ціни».

 

Чи була ця інформація вам корисна?
Оцініть інформацію на сторінці, нам важлива ваша думка
Усього голосів: 22
Середня оцінка: 4.1
Записатись на консультацію