Меню
Знайти
Київ
Львів
Івано-Франківськ
Єдиний колл-центр в Києві
Пн-Пт: з 7:30 до 21:00
Сб: 8:00-20:00
Нд: 9:00-18:00

Хрускіт в коліні — норма чи патологія: коли потрібно звертатися до лікаря?

  1. IVR
  2. Статті
  3. Хрускіт в коліні — норма чи патологія: коли потрібно звертатися до лікаря?

Кожен хоч раз у житті чув хрускіт у колінах: під час присідань, при ходьбі або незручному повороті, при згинанні ноги. Хтось не звертає на це ніякої уваги, а хтось одразу панікує, думаючи про серйозні порушення та хвороби. Лікарі виділяють 2 типи хрускоту: фізіологічний, який можна вважати нормою, і патологічний. Чому хрустять суглоби в колінах і коли такі прояви можна вважати нормою? Розберімося докладніше. Адже, як то кажуть, обізнаний — значить озброєний. А в нашому випадку це ще допоможе зберегти здоров’я.

Будова колінного суглоба 

Хрустить коліно — погодьтеся, не дуже приємний звук. Але спочатку розглянемо будову колінного суглоба, щоб зрозуміти, а що ж там взагалі може хрустіти.

Отже, колінний суглоб — один із найбільших у нашому організмі. Він складається з великогомілкової кістки, малогомілкової та стегнової. Також до його системи входить надколінок і безліч зв’язок. Така складна будова дає змогу коліну легко згинатися, розгинатися, амортизувати стрибки та здійснювати різні рухи ніг.

Поверхню суглоба вкриває гіаліновий хрящ: забезпечує легке ковзання при русі. Також всередині суглоба є зовнішній і внутрішній меніски, які додатково амортизують і утримують його в правильному положенні. Колінна чашечка — це особлива трикутна кістка, що слугує одночасно й для захисту, і для розподілу навантаження на м’яз.

Вся область коліна по периметру заповнена спеціальною маслянистою синовіальною рідиною. Зовні суглобової сумки є хрящові мішечки, які захищають коліно від механічних пошкоджень.

Як бачимо, разом це все складна система, яка, до речі, розрахована на збереження руху людини до самої старості. Так чому ж виникає хрускіт?

Чому хрустять коліна?

Скажемо одразу, що природа подбала про те, щоб будь-які рухи були для людини комфортними й легкими. Але з роками, в процесі життєдіяльності, як і будь-які системи в організмі, суглоби теж старіють. Тому сторонні звуки часто пов’язані з певними віковими змінами. Не всі вони є патологічними та потребують негайного лікування. Але все ж залишати без уваги хрускіт у колінній чашечці не варто.

Причини хрускоту в колінах

  1. Найчастіше такий звук створюється під час руху гіаліновим хрящем. Згодом тканини хряща «зношуються», зменшуються, стираються і при зіткненні один з одним створюють певний звук.
  2. Постійний хрускіт може вказувати на хронічне пошкодження меніска.
  3. Розтягнення сухожиль — слабкі м’язи не здатні утримувати суглоб у правильному положенні. При рухах стінки зачіпаються та створюють хрускіт і клацання.
  4. Порушення складу хрящової та суглобової тканини, нестача синовіальної рідини.

По суті, крепітація в колінах, тобто хрускіт, — попередження про розпочаті процеси руйнування. Але також фахівці зазначають стан норми, коли клацає коліно.

Колінний суглоб омивається синовіальною рідиною. Рух суглоба змінює склад цієї рідини, температуру й тиск. Розчинені гази під тиском починають пузиритись і лопатися. Зазвичай непомітно, але іноді чується хрускіт. Цей стан вважається нормою, якщо клацання чутні зрідка при фізичних навантаженнях і не набувають постійного характеру. Якщо ж хрускіт у колінах без болю виникає часто, є привід задуматись і звернутися за консультацією до фахівця. 

Причини патологічного хрускоту в коліні

Патологічний хрускіт може виникати сам по собі й не бути пов’язаним із фізичною активністю або сильною напругою. Наприклад, хрустить коліно при згинанні, при ходьбі. Часто хрускіт супроводжується скрипом або неприємним клацанням під час підйому сходами. Основна причина, чому скриплять коліна, — процес старіння, вікові зміни будови хряща, коли суглоб зношується або на ньому утворюються множинні відкладення кальцію.

Якщо людина веде малорухливий спосіб життя й хрустить коліно іноді, то це явище не страшне. Але з часом воно може призвести до неприємних наслідків. Коліно починає боліти, опухати тощо.

Що може призвести до патологічних змін суглоба:

  • сильні фізичні навантаження, постійне піднімання вантажів;

  • травми, розтягнення, удари;

  • неправильне взуття — на плоскій підошві або занадто високих підборах;

  • генетична схильність;

  • зайва вага, порушення обміну речовин;

  • неправильне харчування — надлишок солі й цукру.

Хрускіт у колінах як ознака захворювань

Дуже часто хрускіт і біль у коліні можуть свідчити про серйозні захворювання суглобів. Серед них виділяють артрит, артроз, остеоартроз та інші.

Артрит

Артрит — запальний процес у тканинах суглоба, який викликає сильний біль і призводить до дегенеративних наслідків для хряща. Більш детально про цю недугу та його види розповімо в наших наступних публікаціях.

Артроз

Артроз — фізіологічна зміна суглоба, яка супроводжується збільшенням кісткових відростків, виснаженням і руйнуванням тканин, зменшенням синовіальної рідини.

Синдром гіпермобільності суглобу

Захворювання пов’язане з надмірною гнучкістю та рухливістю суглобів. У таких випадках дуже сильно хрустить коліно при згинанні та розгинанні. Найчастіше ця патологія викликана генетичними та гормональними порушеннями.

Порушення обмінних процесів

Порушення кальцієво-фосфорного обміну призводить до зміни складу хрящових тканин. Спостерігаються деформації суглоба, вони стають крихкими, з’являються хворобливі відчуття при рухах і хрускіт.

Вплив спорту на суглоби: чому хрустять коліна при присіданні

У сучасних умовах ми частіше говоримо про те, що проблеми з суглобами викликані малорухливим способом життя. Хвороби значно помолодшали й у 80% випадків є результатом гіподинамії. Однак не варто забувати, що надмірні фізичні навантаження, вправи з великою вагою також провокують артроз та інші дегенеративні процеси в суглобах.

Важка атлетика, підйом вантажів, постійний біг і стрибки неминуче ведуть до швидкого зношування та руйнування хрящових тканин. Тому більшість спортсменів уже в молодому віці відчувають хрускіт в коліні при ходьбі та нерідко больові відчуття при присіданнях. Багатьом призначаються спеціальні препарати, хондропротектори, уколи. 

Коли потрібно звертатися до лікаря

Звертатися до фахівця необхідно, коли хрускіт супроводжується больовими та неприємними відчуттями. Якщо хрустять коліна при навантаженнях, під час присідань і не завдають ніякого дискомфорту, загалом такий стан можна вважати фізіологічною нормою.

Також приводом для візиту до лікаря мають бути будь-які припухлості в області коліна, запалення, відчуття печіння та поколювання. У цих випадках не варто займатися самолікуванням, використовувати мазі, прикладати листя та читати заговори.

Обов’язково потрібно провести обстеження, якщо чутно поодинокі клацання з механічним відчуттям, що «там щось рухається або перекочується». Такий симптом говорить про порушення біомеханіки коліна.

До якого спеціаліста звертатися?

Захворюваннями колін і суглобів займаються кілька фахівців. Якщо є хрускіт в коліні і різкий біль, потрібно негайно звернутися до ортопеда, зробити обстеження, рентген, МРТ. Якщо були пошкодження або травми коліна, додатково можна відвідати травматолога. Лікуванням захворювань суглобів займаються ревматологи.

Крім обстежень коліна, лікар може призначити артроскопію, аналіз крові та сечі. Важливо пам’ятати, що причиною хвороби суглобів часто є проблеми з нирками, підвищене ШОЕ в крові, порушення обмінних процесів, ожиріння.

Профілактика хрускоту та болів у коліні

Тканини суглобів практично не відновлюються. Однак надмірне або передчасне їхнє зношування та старіння можна попередити. Насамперед, варто позбутися шкідливих звичок і вести здоровий спосіб життя. Сюди входять:

  1. Здоровий сон. Суглоби живляться під час руху завдяки синовіальній рідині. Вона виробляється та всмоктується в тканини хряща під час сну. Важливо спати правильно й достатньо, щоб синовіальна рідина встигала компенсувати денні навантаження.
  2. Правильне харчування. Сюди входить збалансоване харчування, а також вживання спеціальних продуктів, які подовжують молодість суглобів. Зокрема, це продукти, багаті на омега-3 і вітамін К: лляна олія, риб’ячий жир, капуста, зелень, насіння чіа.
  3. Фізичні навантаження, спортивні тренування. Боротьба з гіподинамією — основний спосіб профілактики хвороб суглобів у сучасному світі. Допоможуть підтримати здоров’я колін плавання, заняття йогою, їзда на велосипеді та піші прогулянки. Якщо вже є проблеми й захворювання суглобів, призначається лікувальна гімнастика. В Інституті вертебрології та реабілітації вона входить в обов’язкову комплексну програму реабілітації пацієнтів.
  4. Підтримання ваги. Наші коліна відчувають колосальні навантаження протягом дня. А кожний зайвий кілограм ваги збільшує їх у кілька разів.
  5. Препарати з кальцієм, вітаміни. Достаток кальцію в організмі допомагає підтримувати здоров’я суглобів, захищаючи їх від передчасного руйнування. Добова доза кальцію для дорослої людини — 1000–1200 мг. Однак важливо пам’ятати, що кальцій засвоюється разом із вітаміном D3.
  6. Лікувальні ванни, масаж. Дають змогу розслабити м’язи та суглоби після значних фізичних навантажень, зняти напругу. Під час роботи, коли коліна відчувають сильний тиск або доводиться подовгу опиратися на них, потрібно надягати наколінники.
  7. Правильне взуття. Як ми вже говорили, високі підбори і плоска підошва створюють для колінного суглоба додаткове навантаження. Тому для підтримки зводу стопи та правильної роботи суглоба підходить взуття на широкому каблуці заввишки не більше 4-х см. Вибираючи спортивне взуття, віддавайте перевагу кросівкам із хорошим супінатором. В іншому разі можна використовувати спеціальні ортопедичні устілки.

Лікування болів у суглобах в ІВР

Захворюванню суглобів легше запобігти, ніж вилікувати. Але якщо проблеми все ж таки виникли, не варто відкладати візит до фахівця. Якщо хрускіт в коліні при ходьбі має постійний характер, потрібно якомога швидше провести обстеження. У клініках IVR кожному пацієнту залежно від його діагнозу складається індивідуальна комплексна програма лікування. У неї входять сучасні та ефективні фізіотерапевтичні процедури, масаж, курс лікувальної гімнастики та занять на спеціальних медичних тренажерах David. У низці випадків, щоб прибрати больові та неприємні симптоми, призначається медикаментозна терапія. Спеціально розроблений курс реабілітації дає змогу в 95% випадків не тільки зупинити прогресування захворювання, але й значно поліпшити стан суглобів.

Чи була ця інформація вам корисна?
Оцініть інформацію на сторінці, нам важлива ваша думка
Усього голосів: 158
Середня оцінка: 4.7