Меню
Знайти
Київ
Львів
Івано-Франківськ
(‎050) 360-70-50 ‎(098) 360-70-50
Єдиний колл-центр в Києві
Пн-Пт: з 7:30 до 21:00
Сб: 8:00-20:00
Нд: 9:00-18:00

Порушення постави у дітей: причини, симптоми та профілактика

  1. IVR
  2. Статті
  3. Порушення постави у дітей: причини, симптоми та профілактика

Дети, Гимнастика, Спортивные Танцы, Тренировка

Порушення постави — це відхилення хребта від фізіологічної норми, що супроводжуються зміною форми тіла й кінцівок. Найчастіше деформації відбуваються в період бурхливого зростання, в підлітковому віці.

Сама по собі крива постава у дітей не є небезпечною для життя й здоров’я та на ранніх стадіях легко піддається корекції. Але без своєчасного лікування викривлення набуває більш явного характеру, знижує рухливість грудної клітки, порушує амортизуючі функції хребта. А це вже серйозні передумови для розвитку багатьох інших захворювань.

Що таке постава?

Постава — це природне положення тулуба в розслабленому стані, при якому зберігаються природні вигини хребта. Мається на увазі опис форми тіла, зокрема голова, плечі, форма грудної клітки й живота, нахил таза, положення ніг і ступнів. Формується правильна постава в дітей із раннього віку в процесі зростання й розвитку скелета.

З кожним роком порушення постави в дітей діагностуються все частіше: приблизно у 17% дітей дошкільного віку та 65% учнів старшої школи. Дефект може бути вродженим і набутим. Однак саме останній вид зустрічається в 90% випадків. Цьому сприяють збільшення статичних навантажень, зниження фізичної активності й низка інших несприятливих факторів сучасності. Як виправити поставу підлітку і які заходи профілактики порушення постави існують, розповімо докладніше.

Нарушение осанки у детей | ГУЗ Усманская МРБ

Види неправильної постави 

Залежно від того, в якій площині є викривлення, виділяють різні види постави в дітей. Розглянемо докладніше кожен із них.

Надмірний вигин заведено називати лордозом і кіфозом: лордоз — вигин вперед, кіфоз — вигин назад.

У сагітальній площині

Сюди належать види неправильної постави, пов’язані зі збільшенням або зменшенням природних вигинів хребта:

  1. Сутулість — характеризується надмірним прогином у грудному відділі, при якому плечі й голова занадто нахилені вперед, спостерігаються запалі груди та поперековий лордоз. Сутулість у підлітка може викликати болі в шиї та голові, призводить до розвитку раннього остеохондрозу.

  2. Кругла спина — при цьому порушенні спостерігається грудний кіфоз, а поперековий вигин практично відсутній. Голова нахилена вперед, крилоподібні лопатки, плечі звисають, випнутий живіт, запалі сідниці. У деяких запущених випадках ноги злегка зігнуті в колінах. 

  3. Кругло-увігнута спина — при такому дефекті збільшений і шийний, і поперековий вигин. Плечі нахилені вперед, зміщений кут таза, укорочена талія і випнутий живіт, грудна клітка запала.

  4. Плоско-увігнута спина — шийний вигин згладжений, а поперековий збільшений. Спостерігаються випнуті сідниці, плоскі шийний і грудний відділи хребта, відвислий живіт.

  5. Плоска спина — викривлення, при якому відбувається згладжування фізіологічних вигинів хребта. Іноді спостерігаються сплощення грудної клітки, випинання лопаток і зміщення кута таза. 

У фронтальній площині

Сюди належать такі види порушення постави в дітей, як асиметрична постава та сколіоз. Вони характеризуються викривленнями хребта вбік.

  1. Асиметрична постава — виражене викривлення хребта вбік щодо своєї осі. Часто є результатом різної довжини ніг або зміщення таза.

  2. Сколіоз — важка форма викривлення хребта у фронтальній площині, яка розвивається в дітей від 6 до 15 років. Викликає значні порушення роботи внутрішніх органів через скручування хребців по вертикальній осі.

Ознаки порушення постави

Викривлення постави в дітей проявляється зміною фізіологічних вигинів хребта. Порушення можна побачити при детальному огляді спини дитини. Лікар обов’язково проводить тест Адамса — оглядає хребет при нахилі тулуба вперед. Додатково можуть знадобитися рентген і дослідження МРТ. На пізніх стадіях деформації помітні навіть на поверхневий погляд.

Найочевиднішими симптомами фахівці називають збільшення прогину хребта в грудному й поперековому відділах. При цьому можна спостерігати такі характерні риси, як неправильне положення голови, асиметричність лопаток і плечей, плоскі сідниці, випнуті лопатки, опуклість грудей і живота.

5 основних причин порушення постави

Серед глобальних причин того, що більшість школярів мають порушення постави, медики називають розвиток цивілізації. Сюди належать малорухливий спосіб життя, постійне ходіння по твердій рівній поверхні, носіння неправильного й незручного взуття, використання гаджетів, тривалі статичні навантаження.

Предупреждения нарушения осанки у детей | Магнитотерапия

Основні причини порушення постави:

  1. Патології стоп — порожнисті стопи, плоскостопість, неправильна ходьба. При вальгусній деформації колінних суглобів у 99% випадків розвивається порушення постави.

  2. Різна довжина ніг, генетичні схильності, дефекти внутрішньоутробного розвитку.

  3. Травми й захворювання хребта — рахіт, переломи, забої.

  4. Слабкий м’язовий корсет — відсутність достатньої фізичної активності, постійна напруга однієї частини м’язів. Наприклад, при носінні важкого портфеля в одній руці, ранця на одному плечі, сон на одному боці на м’якій постелі.

  5. Поганий зір — може бути як причиною, так і наслідком неправильної постави.

Серед інших причин також можуть бути незручні меблі, погане освітлення, звичка криво сидіти, закладати ногу під себе.

Вплив постави на здоров’я дитини

Медики кажуть: «Здорова спина — здоровий організм». Правильна постава в дітей — це запорука нормальної роботи всіх органів, здоров’я суглобів і м’язів. Скелет отримує рівномірну напругу, навантаження правильно розподіляються на суглоби і м’язи.

При порушеннях змінюється форма тіла, органи зміщуються та затискаються, защемляються нервові корінці, порушується циркуляція спинномозкової рідини. Все це завдає колосальної шкоди організму. У дітей з’являються головні болі, виникає швидка стомлюваність, знижуються увага й апетит, страждають слух і зір.

Профилактика нарушений осанки ребенка дошкольного возраста, рекомендации по  упражнениям и тренировкам

Крім того, порушення постави — це ще й естетичний дефект. Дуже частий запит, як виправити сутулість у підлітка, викликаний саме цим чинником: молоді дівчата та юнаки починають комплексувати з приводу зовнішності. Їм складно підібрати одяг, взуття, зовнішні дефекти заважають побудувати особисте життя.

Як усунути порушення: методи лікування та профілактика

Порушення постави у дітей піддається лікуванню, і при правильній корекції це повністю оборотний процес. Головне — вчасно виявити відхилення. Тому важливо регулярно проводити огляди дітей, а також стежити за їхнім способом життя й звичками. При підозрі на будь-які види відхилення варто показати дитину лікарю-ортопеду або вертебрологу.

Лікування завжди проводиться комплексне, спрямоване на вирівнювання хребта й зміцнення м’язового корсета.

Плавание для коррекции нарушений осанки у детей |

Використовуються різні методи:

  • ЛФК і заняття спортом;

  • масаж і мануальна корекція;

  • плавання;

  • фізіотерапія;

  • вправи на спеціальних тренажерах;

  • носіння ортопедичних корсетів і поясів.

Багато людей звертаються до лікарів вже в дорослому віці, коли наслідки неправильної постави усунути набагато складніше. А в деяких випадках і зовсім неможливо без хірургічного втручання. Тому, як і будь-якій проблемі, викривленню хребта простіше запобігти, ніж його лікувати.

Профілактика порушень постави в дітей

Профілактика постави проводиться за двома напрямами:

  • формування звички рівно ходити, стояти й сидіти, дотримуватися норм правильного сну;

  • створення міцного м’язового корсета.

Дуже важливо дотримувати правильної позиції, сидячи за партою або столом. Висота столу й стільця має бути підібрана за зростом дитини. Край сидіння стільця засунутий під стіл на 3–6 см. Ноги потрібно поставити на підлогу під прямим кутом, плечі тримати на одному рівні, голову трохи нахилити вперед, руки вільно розташувати на столі. При писанні лікті мають повністю лежати на столі, а під час роботи за комп’ютером спиратися на підлокітники.

Також батьки повинні стежити, щоб дитина не носила постійно рюкзак на одному плечі або важку шкільну сумку в одній руці. Вага має рівномірно розподілятися по спині, а руки бути вільними. Спати рекомендується на ортопедичному матраці з невеликою м’якою подушкою.

Висновки 

Сучасні діти знаходяться в зоні підвищеного ризику розвитку сколіозу та порушення постави. Відвідувати ортопеда рекомендується 1–2 рази на рік. Фахівці ІВР проводять профілактичні огляди дітей будь-якого віку, а також підкажуть і здійснять всі необхідні заходи для корекції постави. У клініках використовуються сучасні методи діагностики та лікування навіть складних випадків сколіозу.

Чи була ця інформація вам корисна?
Оцініть інформацію на сторінці, нам важлива ваша думка
Усього голосів: 41
Середня оцінка: 4.6