Меню
Знайти
Київ
Львів
Івано-Франківськ
Єдиний колл-центр в Києві
Пн-Пт: з 7:30 до 21:00
Сб: 8:00-20:00
Нд: 9:00-18:00

Защемлення сідничного нерва: симптоми, причини та профілактика

  1. IVR
  2. Статті
  3. Защемлення сідничного нерва: симптоми, причини та профілактика

Защемило нерв у тазу — неприємна й досить часта проблема серед дорослого населення. Саме з такою скаргою звертаються пацієнти, які відчувають сильні болі в нозі та стегнах. З цим може зіткнутися абсолютно кожен, незалежно від віку та діяльності. Річ у тому, що запалення сідничного нерва, або ішіас, розвивається на тлі інших захворювань і порушень, переважно пов’язаних зі спиною. Серед причин лікарі виділяють малорухливий або занадто активний спосіб життя, переохолодження та сильні навантаження. Що робити при запаленні сідничного нерва і як запобігти недузі, розглянемо докладно в цій статті.

Що таке защемлення сідничного нерва

Сідничний нерв — найбільший у нашому організмі. Він бере початок від нижніх поперекових хребців, проходить під грушоподібним м’язом вздовж таза й виходить на ноги. Складається з двох останніх поперекових корінців і трьох перших крижових корінців. Саме він утворює чутливі та рухові гілки до ніг, забезпечуючи функції ходьби. Тому будь-які проблеми з цим нервом сковують рухи та порушують звичний ритм життя.

Защемлення — це результат здавлення нерва, що призводить до погіршення його живлення та роботи. Защемлення може відбуватися на будь-якій його ділянці, однак больовий синдром поширюється на всю поверхню. Якщо ж запалився сідничний нерв, це говорить про тривалу компресію та відсутність правильного лікування. В такому разі виникають сильні постійні болі й відбувається поступове руйнування тканин нерва. 

Симптоми запалення сідничного нерва

Основний симптом, якщо затиснуло сідничний нерв, — біль у сідниці, який віддає в ногу. При цьому нога може сильніше боліти під час ходьби або, навпаки, в стані спокою. Біль при защемленні сідничного нерва односторонній, зазвичай має різкий характер, як удар струмом. У деяких випадках супроводжується печінням в нозі, відчуттям холоду, поколювання та повзання мурашок. Неприємні відчуття локалізуються, як правило, по внутрішній поверхні ноги: біль починається в сідниці, потім спускається нижче під коліно, віддає в литки і рідше в стопу.

При защемленні нервів практично не буває припухлостей і набряку кінцівок. Але завжди погіршується рухова здатність ноги: ногу наче заклинює, рухи обмежені, оніміння вздовж нерва, м’язова слабкість.

Як розпізнати защемлення сідничного нерва в домашніх умовах

Дуже часто защемлення нерва плутають із патологіями тазостегнового суглоба. При загостренні артрозу й артриту болі мають запальний характер: постійні, тупі, які посилюються в спокої. Вони локалізуються в області суглоба, але рідко поширюються на всю поверхню ноги. Також при патологіях суглоба не відчувається парестезія на задній поверхні стегна.

На першому етапі перевірити діагноз можна в домашніх умовах за допомогою вправ:

  • лягти на спину, підняти й зігнути одну ногу в коліні під кутом 90 градусів;

  • спробувати випрямити ногу вгору;

  • зігнути ногу в коліні, руки покласти на живіт і повернути ногу на бік.

Якщо в момент руху ноги відчувається різкий біль, тягне під м’язом, в стегні, віддає в поперек — це явна ознака защемлення нерва. 

Основні причини запалення сідничного нерва

«Чому запалюється сідничний нерв?» — це одне із найчастіших питань серед тих, хто хоч раз зіштовхувався з такою проблемою. Як ми вже говорили, защемлення, запалення нерва — не окреме захворювання, а симптом. Причин чимало, проте в 90% випадків це проблеми зі спиною і, зокрема, з крижово-поперековим відділом. Розглянемо найпоширеніші:

  1. Протрузія та грижа міжхребцевого диска поперекового відділу — найчастіші причини розвитку ішіасу. Будь-яка деформація фіброзного кільця може призвести до здавлення корінця, який формує сідничний нерв. В результаті порушується вся його робота, і, як наслідок, виникає больовий синдром.

  2. Зміщення хребців, перекіс таза, викривлення хребта.

  3. Стеноз спинномозкового каналу. В цьому разі звужується сам просвіт каналу, в якому розташований спинний мозок. Зустрічається найчастіше у людей похилого віку, після 60 років. 

  4. Остеохондроз як вид дегенеративних змін міжхребцевих дисків, коли диски випинаються за межі хребта й обростають кістковими наростами. Такі утворення також часто защемляють і тиснуть на нервові корінці.

  5. Порушення функцій крижово-клубового або тазостегнового суглоба.

  6. Спазм грушоподібного м’яза в результаті переохолодження, надмірного фізичного навантаження або травм.

  7. Переохолодження, в результаті чого сідничний нерв застуджений і запалюється.

У рідкісних випадках фахівці зазначають серед причин ішіасу запалення органів малого таза, а також здавлення тканин під час вагітності великим плодом. У зоні ризику люди з ожирінням і цукровим діабетом.

Чого не можна робити при защемленні сідничного нерва

Люди дуже часто намагаються самостійно лікувати защемлення сідничного нерва в домашніх умовах і народними методами. Але цього категорично робити не можна. Сам сідничний нерв довгий і великий: важливо розуміти, що проблема може бути не тільки в області таза, але й у спині, в ногах. Іноді виникають проблеми із судинами та зв’язками. А застосування локальних мазей, примочок і розтирань загрожує посиленням проблем. Якщо вчасно не почати лікування, защемлення може призвести до повної втрати руху ноги або стопи. 

При будь-яких болях в області спини, таза або в ногах важливо негайно звернутися до лікаря. У домашніх умовах вилікувати недугу неможливо. Можна лише купірувати біль, зайнявши зручну позицію та прийнявши знеболювальний засіб.

Також не рекомендується активно рухатися, гріти й розтирати хворе місце. Бажано під час лікування спати на боці, на жорсткому матраці.

Як лікувати сідничний нерв

Методи лікування завжди залежать від причини. Тому на запитання, що робити, коли защемило сідничний нерв, відповідь тільки одна: звернутися до фахівця й провести ретельну діагностику. Крім візуального огляду та пальпації, як правило, призначається повне обстеження:

  • МРТ поперекової зони;

  • рентген попереку та кісток таза;

  • загальний аналіз крові;

  • УЗД органів малого таза.

Одні з перших завдань лікування — розслабити м’язи, зняти запалення та поліпшити кровообіг до нервових закінчень. Залежно від діагнозу лікар призначає медикаментозну терапію. Для цього застосовуються нестероїдні протизапальні препарати, комплекс вітамінів групи В і знеболювальні ін’єкції.

Також після повного обстеження фахівець зможе порадити, чим знеболити сідничний нерв у домашніх умовах. Іноді призначаються фіксувальні пояси та корсети. Лікувальна гімнастика при запаленні сідничного нерва включає спеціальні вправи, які також можна виконувати вдома.

Однак грамотне лікування защемлення нерва завжди передбачає комплексний підхід. У клініках ІВР застосовується низка ефективних методів: фізіотерапія, ЛФК, масаж, мануальна терапія. Повна програма лікування призначається індивідуально. 

Обов’язковий етап — реабілітація, яка допомагає швидше відновити обмінні процеси в хребті, нормалізувати кровообіг і живлення тканин, зміцнити м’язовий корсет спини.

Коли й до якого лікаря необхідно звернутися

Як правило, сильні різкі болі при ішіасі тривають не більше ніж тиждень. Потім при правильному лікуванні вони поступово знижуються та через кілька тижнів проходять зовсім. При перших симптомах защемлення можна звернутися до терапевта для подальшого обстеження та діагностики. Якщо через тиждень біль не проходить, посилюється, краще одразу завітати до невролога. У деяких випадках необхідний додатковий огляд ортопеда, вертебролога або хірурга.

Профілактика запалення: поради спеціалістів IVR

Знаючи, чим загрожує защемлення сідничного нерва, як і будь-якому захворюванню, йому краще запобігти. Лікарі радять дотримуватися таких рекомендацій:

  • не підіймати тяжкості, не перенапружуватися;

  • вести здоровий спосіб життя, стежити за харчуванням і регулярною фізичною активністю;

  • включати в щоденну практику гімнастику, робити перерви при тривалому сидінні: корисними будуть вправи для розтягування хребта;

  • берегтися від протягів, не переохолоджуватися, не сидіти на холодних поверхнях;

  • стежити за поставою.

Висновки

Защемлення нерва — проблема часта й знайома багатьом. Незграбний рух, підняття вантажів, різкий поворот можуть викликати сильний біль і простріл. Зазвичай достатньо кілька днів побути в спокої, щоб біль вщух і повністю перестав турбувати людину. Однак якщо защемлення відбувається в області таза, в крижовому відділі, краще одразу звернутися до фахівця.

Ішіас не окреме захворювання, а симптом, який часто є наслідком дегенеративних процесів у хребті або суглобах. Тому, перед тим як зняти запалення сідничного нерва, необхідно провести повне обстеження. Грамотний і комплексний підхід допоможе не тільки купірувати біль, але й повністю вилікувати проблему. Будьте здорові!

Чи була ця інформація вам корисна?
Оцініть інформацію на сторінці, нам важлива ваша думка
Усього голосів: 1096
Середня оцінка: 4.6