- Вибір міста
- Київ
- Львів
- Івано-Франківськ
Наші суглоби — складні й надійні механізми, які створила сама природа. Їхня робота непомітна, поки суглоби здорові. Але коли вони починають хворіти, світ втрачає колишню яскравість. Одні з найчастіших захворювань суглобів — артрит і артроз. Багато хто їх плутає, а іноді й зовсім не знає, в чому відмінності, адже і в тому і в іншому разі болять суглоби. Ще й схожі назви вводять в оману. У цій публікації ми розповімо, чим відрізняється артрит від артрозу, про симптоми захворювань і методи лікування. Попри схожість назв, це зовсім різні недуги.
Насамперед, захворювання відрізняються назвами: обидва вони мають один латинський корінь, але різні закінчення. Вже за позначенням закінчення можна запам’ятати, в чому різниця між артритом і артрозом. Латинське закінчення «-оз» позначає дегенеративний процес, руйнування. Закінчення «-ит» вказує на запальний процес. Відмінність артрозу від артриту очевидна: захворювання мають абсолютно різну природу та перебіг. Але розберімося докладніше, що таке артроз і артрит і які симптоми їх супроводжують.
Артроз — це деформація та стирання суглобової капсули, яка забезпечує легкий рух суглоба. Захворювання призводить до зміни структури, пошкодження хряща й руйнування його тканин. Як правило, артроз виникає після 45–50 років і є результатом природного процесу старіння організму. У літніх людей віком від 60 років недуга діагностується у 80% при скаргах на біль у ногах.
У молодих людей артроз найчастіше розвивається як посттравматичне явище, наприклад, після переломів й ударів. Часто його діагностують у професійних спортсменів.
Зазвичай артроз вражає коліно, гомілковостопний і тазостегновий суглоби, тобто ті, які найбільше відчувають щоденні навантаження. У музикантів часто страждають променево-зап’ясткові суглоби та пальці. Сам по собі артроз протікає повільно, тому на перших стадіях симптоми мало виражені.
основний симптом — біль, який проявляється під час рухів і після фізичних навантажень. Як правило, біль при артрозі тупий, не надто сильний і проходить в стані спокою, в зручній позі;
частий хрускіт — глибокий звук, який відбувається в результаті тертя кісток;
скутість рухів локальна, порушується рух тільки хворого суглоба;
зовнішній вигляд — може бути деформація хряща, на пізніх стадіях незначна припухлість.
Первинний — виникає як наслідок природного процесу старіння суглоба.
Вторинний — розвивається на тлі травми, як посттравматичний прояв.
Якщо артроз, як правило, діагностується у людей після 45 років, то артрит може трапитися в будь-якому віці. Як ми вже говорили, це запальний процес, який проходить у суглобах, але зачіпає одразу весь організм. Захворювання пов’язане зі збоями в імунній системі.
Чому ж болять суглоби? Річ у тому, що імунні тіла, які виробляються при цьому захворюванні, атакують суглоби. Тому при артриті боліти можуть будь-які суглоби: одразу кілька або тільки один. Артрит найчастіше з’являється після сильного стресу, переживання, на тлі зниження імунітету й переохолодження, а також у результаті порушення обміну речовин.
біль при артриті, на відміну від болів при артрозі, знижується під час рухів, однак зростає та набуває хронічного характеру в стані спокою. Найчастіше біль посилюється вночі або в ранні ранкові години, під час відпочинку;
суглоби опухають, з’являється набряк, припухлість, пальпація болюча;
область суглоба стає червоною та гарячою;
в аналізах крові відбувається запальна реакція;
тугорухливість у всьому тілі, скутість рухів;
поява щільних вузликів в області суглоба.
Артрит також часто супроводжують такі прояви:
сухе око;
слабкість, озноб, сонливість;
псоріаз;
метеозалежність.
Залежно від характеру захворювання, артрит поділяють на 2 типи: запальний та дегенеративний. Вони в свою чергу також діляться на види.
Запальний артрит буває:
інфекційний — запалення в суглобах, викликане мікроорганізмами, які потрапили в синовіальну рідину;
ревматоїдний — запальний процес, який вражає сполучні тканини навколо суглоба, а також багато органів;
реактивний — розвивається як результат інфекції;
подагра — запалення в суглобах, пов’язане з підвищенням сечової кислоти в крові та, як результат, із відкладенням солей.
Дегенеративний буває:
травматичний;
остеоартрит.
На це запитання однозначної відповіді немає. Тому що обидва захворювання без своєчасного лікування можуть призвести до повної втрати здатності рухатися. Артроз може бути наслідком артриту. Але тривалий артроз також може призвести до артриту.
Біль в суглобах позбавляє людину найпростіших радощів: звичайна прогулянка, можливість повноцінно відпочивати, свобода рухів. Однак не завжди можна вчасно розпізнати в цьому симптомі тривожний прояв. Найчастіше люди думають, що це тимчасове явище, і намагаються швидше позбутися від болю: займаються самолікуванням, вживають препарати або використовують народні методи. Але, отримавши короткочасне полегшення, вони не знають головного — причини хвороби. Отже, недуга ускладнюється й набуває більш важких, запущених форм.
Основна рекомендація лікарів — не відкладати похід до фахівця. Тільки ретельне обстеження й лікування допоможуть уникнути тяжких наслідків. Тут на кону можливість повноцінно жити та рухатися.
Лікуванням артрозу займаються ортопеди, неврологи та ревматологи. Основний спосіб — зниження навантаження на хворий суглоб, підвищення еластичності тканин і зміцнення м'язів. У більш важких випадках призначаються спеціальні уколи з гіалуроновою кислотою, яка допомагає змащувати суглоб, або здійснюється так зване ендопротезування суглобів.
Однак засіб для повного відновлення хрящових тканин поки не знайдено. Грамотне лікування артриту й артрозу дає змогу лише зупинити руйнування. Основні методи лікування захворювань суглобів в Інституті вертебрології та реабілітації — лікувальна фізкультура та фізіотерапевтичні процедури.
Лікуванням артриту займається ревматолог. Курс реабілітації залежить від конкретного його виду, проте рідко вдається обійтися без спеціальних протизапальних препаратів, антибіотиків. Іноді призначаються гормональні препарати. Схема лікування зазвичай така:
знеболювальні та протизапальні препарати;
фізіотерапія;
правильне харчування, дієта, відновлення обмінних процесів;
медикаментозна терапія, якщо порушені внутрішні органи.
Як і будь-яким захворюванням, хворобам суглобів можна запобігти. Передусім, варто вести здоровий спосіб життя, правильно харчуватись і берегтися від стресу.
Якщо розглядати конкретно рекомендації, то фахівці клінік IVR зазначають:
Контроль ваги — щоб не створювати зайве навантаження на суглоби, необхідно завжди стежити за нормою ваги.
Помірні фізичні навантаження. Вони поліпшують кровообіг, зміцнюють м’язовий корсет, що дуже важливо для підтримки здоров’я суглобів. Однак тут ключове слово — помірні, тому що розтягнення, травми, силові тренування та виснажливі спортивні змагання тільки прискорюють процес руйнування суглобів. Для суглобів найкращими видами занять вважаються плавання, їзда на велосипеді, скандинавська ходьба.
Правильне збалансоване харчування. Як профілактику суглобових захворювань лікарі рекомендують зниження кількості червоного м’яса в раціоні, а також продуктів із підвищеним вмістом тваринних жирів. Але жирні сорти риби та продукти, що містять поліненасичені жирні кислоти омега-6 і омега-3, навпаки, потрібно максимально включати в меню. Також акцент необхідно робити на свіжих овочах і фруктах, підтримувати водний баланс.
Носити зручне ортопедичне взуття або устілки.
Зміцнювати імунну систему, зокрема не переохолоджуватись і берегтися від стресу.
Ще більше рекомендацій і корисних матеріалів про здоров’я опорно-рухового апарату шукайте в наших наступних публікаціях. Будьте здорові!